Ojciec Damian Dybała OMI został proboszczem parafii pw. św. Jana Pawła II w Opolu w lipcu 2020 roku. Na miejscu zastał tymczasową kaplicę oraz rozpoczętą budowę klasztoru. Na 18 października br. planowana jest uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła parafialnego z udziałem biskupa opolskiego Andrzeja Czai oraz Prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. Pawła Zająca OMI. Kamień pochodzi z grobu św. Jana Pawła II na Watykanie.

o. Paweł Gomulak OMI: Dnia 18 października zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowę kościoła św. Jana Pawła II w Opolu. Uroczystość symboliczna?

o. Damian Dybała OMI: Uroczystość bardzo ważna. Rozpoczniemy budowę kościoła. Zaczęliśmy budowę najpierw Kościoła, czyli wspólnoty. Wierzę, że przez ten gest wmurowania kamienia węgielnego, Bóg nam będzie dalej błogosławił.

Wróćmy do momentu, kiedy przyjechałeś do Opola. Wcześniej byłeś proboszczem parafii pw. św. Anny w Kodniu i kustoszem sanktuarium maryjnego. Jakie były Twoje pierwsze wrażenia na opolskiej ziemi?

Już byłem na opolskiej ziemi. Moją pierwszą placówką był Kędzierzyn-Koźle. Wrażenia bardzo dobre. Nie było łatwo odchodzić z Kodnia. Ale cóż? Wola Boża…

Kościół to nie tylko budynek – wiesz o tym doskonale. Przez te kilka miesięcy w Opolu wciąż podkreślałeś, że klasztor jest otwarty dla ludzi. Nazwałbym to duszpasterstwem bliskości. Jak to wygląda na co dzień?

Jest dużo ludzi młodych. Jest wiele chrztów. Obecnie parafia liczy ponad 2 300 osób a będzie liczyć ponad 5 000. Przyszłość. Tu czuć wiosnę chrześcijaństwa. Jak miło patrzeć, jak bloki się budują, ale jeszcze bardziej, jak ludzi przybywa.

Jak to wygląda na co dzień? Zwyczajnie, skromnie. Bez fajerwerków. Bóg przychodzi prosto, w ciszy. Najważniejsze jest! Są sakramenty.

Twoim marzeniem jest, aby w Opolu powstało sanktuarium św. Jana Pawła II. Czy widzisz jakieś konkretne przestrzenie duszpasterskie, którym by ono służyło?

Rodzina. Rodzina Bogiem silna. Moim marzeniem jest to, by każdy znalazł tu miejsce: wierzący, niewierzący, poszukujący… Drzwi mają być otwarte i tak będzie.

Jak wygląda duszpasterstwo w parafii na dzień dzisiejszy?

Modlimy się razem i jesteśmy. Jest wiele nabożeństw. Ktoś zapytał: „Po co tyle?”. Ano po to, aby się to wszystko rozwinęło. Od modlitwy – jak to mówię – nikt przepukliny nie dostanie. Piękne to, że jest sztab ludzi, którzy się modlą. Tu modlitwa, a za ścianą słychać budowę.

Powstają wspólnoty, takie jak: Rycerze Jana Pawła II, ministranci, lektorzy, scholka dziecięca.

Na koniec pytanie, które zapewne wszyscy Tobie zadają? Kiedy stanie klasztor i kościół. Na jakim etapie jest budowa?

Klasztor w tym roku będzie zadaszony i wstawione okna. W środku elektryka zrobiona. Mamy nadzieję się w czterech koło lipca wprowadzić.

Mam nadzieję, że zakończymy to wszystko wraz z końcem kadencji obecnej rady prowincjalnej [do roku 2022 – przyp. red.]

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego rozpocznie się 18 października br. Eucharystią o godzinie 12.00 pod przewodnictwem bp. Andrzeja Czai.


o. Damian Dybała OMI – ur. 8 maja 1977 roku, pochodzi z Lublińca. Pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu złożył 8 września 1997 roku na Świętym Krzyżu. Święcenia prezbiteratu przyjął w 2003 roku. Pracował na misjach “ad gentes” w Urugwaju, w Polsce posługiwał m.in. w: Kędzierzynie-Koźlu, Katowicach, na Świętym Krzyżu (rektor bazyliki), Kodniu (proboszcz i kustosz sanktuarium). Od 2020 roku jest proboszczem parafii pw. św. Jana Pawła II w Opolu oraz ekonomem domu zakonnego oblatów.