Warto wejść na www.oblaci.pl

Opole: „Ludzie chcą kościoła, utożsamiają się z nim”

Postępują prace przy budowie oblackiego kościoła w Opolu.

22 lipca 2023

Nowa wspólnota parafialna w Opolu została erygowana w Niedzielę Miłosierdzia 2019 roku. Biskup opolski powierzył ją opiece duszpasterskiej misjonarzy oblatów. Za patrona wybrano św. Jana Pawła II. Rozpoczęła się budowa nie tylko kościoła z murów, ale przede wszystkim żywej wspólnoty Kościoła. Po rocznym wysiłku pierwszej wspólnoty, która zamieszkała w prywatnym, wynajmowanym domu, udało się praktycznie wykończyć nowy klasztor. Nowa wspólnota zamieszkała bezpośrednio przy placu budowy. Obecnie trwają prace konstrukcyjne przy położeniu dachu nowo powstającego kościoła.

Jestem bardzo szczęśliwy, parafianie też są szczęśliwi. Zaczynamy etap bardzo trudny – łuki, dach. Jak Bóg da, to na pewno w przyszłym roku wejdziemy do swojego kościoła. Są ludzie, mają się gdzie gromadzić, pięknie się modlą, angażują się – wyjaśnia proboszcz parafii, o. Damian Dybała OMI. – Byłem pod wielkim wrażeniem takiego pikniku, kończącego rok szkolny i katechetyczny, przy tej okazji były prymicje naszego wikariusza, na samym obiedzie było dwieście osób, już nawet nie liczę tych, którzy byli przy watach cukrowych itd. Ludzie chcą się angażować, ludzie chcą kościoła, utożsamiają się z tym budującym się kościołem. Jako proboszcza to mnie cieszy – dodaje zakonnik.

Opole: Zdjęcie, które wiele mówi…

Prace budowlane postępują, przede wszystkim dzięki ogromnemu wsparciu parafii diecezji opolskiej oraz Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Miejscowa wspólnota oblacka realizuje oblacki charyzmat. Ojcowie udzielają się w różnych posługach na terenie diecezji.

Tu też wielki ukłon w stronę moich współbraci, zastępstw, różnych posług jest bardzo, bardzo dużo. Chętnie angażują się do różnorakiej pracy duszpasterskiej – wyjaśnia proboszcz. – Jesteśmy szczęśliwi, że możemy być tutaj w Opolu, że możemy współpracować z innymi kapłanami diecezjalnymi.

Opole: Wstępna wizualizacja oblackiego kościoła [ZDJĘCIA]

Również we wspólnocie parafialnej działa już wiele grup duszpasterskich, parafia angażuje się także w wiele akcji charytatywnych i pomocowych, współtworzy cotygodniowe śniadania dla ubogich w Opolu.

Opole: Dzień pielęgniarek i położnych w oblackiej parafii

Cieszymy się, że są ludzie, że są sprawowane sakramenty. To jest dla nas motywator, że nie jesteśmy tutaj bez sensu. Jesteśmy jak najbardziej na miejscu, gdzie powinni być oblaci, gdzie powinien stawać się Kościół. Dziecko rodzi się w bólach, tak jest też z budową kościoła, ale potem jest życie – wyjaśnia ociec Dybała. – Życzę sobie, żeby nasza codzienność była niecodzienna. Myślę, że my w Opolu to realizujemy.