Kardynał Dziwisz przekazał bezcenne dary dla naszej parafii

W Krakowie odbyło się dzisiaj spotkanie kardynała Stanisława Dziwisza z prowincjałem Polskiej Prowincji oblatów. Wieloletni sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II przekazał dla nowo budującej się parafii w Opolu bezcenne dary. Ojciec Paweł Zając OMI otrzymał relikwie krwi świętego papieża, a także kamień z grobu Jana Pawła II z bazyliki watykańskiej, który zostanie wmurowany jako kamień węgielny nowej świątyni w Opolu. Jej budowa ma niebawem ruszyć. Wśród darów znalazła się również biała sutanna, której używał papież.

Prowincjał polskich oblatów przekazał księdzu kardynałowi pamiątkowy medal, wybity z okazji 100-lecia Polskiej Prowincji.

Pragnę wyrazić moją wdzięczność księdzu kardynałowi za niezwykle miłe przyjęcie oraz rozmowę. Podczas spotkania wspominał wielu oblatów, z którymi miał okazję spotkać się podczas papieskich pielgrzymek – skomentował o. Paweł Zając OMI.

Przekazanie darów dla opolskiej parafii nastąpi po uwzględnieniu odpowiedniej daty z ordynariuszem miejsca – bp. Andrzejem Czają. Pragnieniem prowincjała jest, aby uroczystość obok podniosłego charakteru, miała jednocześnie wymiar rodzinny dla nowej wspólnoty parafialnej.

Parafia pw. św. Jana Pawła II została powołana do życia decyzją ordynariusza opolskiego w kwietniu 2019 roku. Powstaje w Opolu – Kolonii Gosławickiej. Duszpasterstwo 400. parafii diecezji opolskiej powierzono Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej. W pierwszą rocznicę istnienia wspólnoty, bp Andrzej Czaja oraz o. Paweł Zając OMI, wyrazili pragnienie, aby powstająca parafia stanowiła dar dla Jana Pawła II z okazji jego 100-rocznicy urodzin.

(pg/oblaci.pl)


Apel biskupa opolskiego oraz prowincjała misjonarzy oblatów

W dniu 14 maja 2020 roku przed tymczasową kaplicą parafii pw. św. Jana Pawła II w Opolu biskup opolski – Andrzej Czaja wraz z prowincjałem – o. Pawłem Zającem OMI skierowali apel do wiernych z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz pierwszej rocznicy erygowania parafii w Opolu, prowadzonej przez oblatów:

(pg/oblaci.pl)


Pierwsza wigilia w klasztorze i Pasterka w parafii

W zasadzie można powiedzieć, że każde wydarzenie czy święto, obchodzone w parafii pw. św. Jana Pawła II w Opolu, jest pierwsze. Niemniej jednak święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą atmosferę rodzinności i budowania wspólnoty. Zakonnicy z tymczasowego klasztoru w Opolu przeżywali swoją pierwszą wigilię.

Pasterkę o północy sprawowali wszyscy oblaci z opolskiego klasztoru. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii i przełożony wspólnoty zakonnej – o. Franciszek Bok OMI. W słowie wprowadzenia powitał wiernych i nawiązując do odgłosu dzwonów, które były słyszalne w całym Opolu, podkreślił historyczny wymiar celebrowanej Pasterki.

W homilii wskazał na działanie Boga, który przychodzi zawsze niespodziewanie, trochę burząc nasze plany i przyzwyczajenia – podobnie jak było w życiu Maryi, Józefa, pasterzy – ale przynosi ze sobą łaskę i nadaje naszemu życiu sens:

 

Zachęcał, aby przyjąć Boga do swojego życia, ponieważ pomoże nam odkryć i zrozumieć to, co już utraciliśmy, albo czego doświadczamy.

Parafia pw. św. Jana Pawła II w Opolu jest najmłodszą wspólnotą, w której duszpasterzują misjonarze oblaci. Wspólnota zakonna mieszka w wynajmowanym domu. Liczy czterech zakonników: proboszcza, kapelana szpitala i dwóch misjonarzy ludowych. Rozpoczęła się już budowa docelowego klasztoru, który ma stanąć w przyszłym roku.

 

(P. Gomulak OMI – oblaci.pl)


Pierwsze w historii spotkanie dekanalne u oblatów

W tymczasowej kaplicy parafii pw. św. Jana Pawła II w Opolu odbyło się dzisiaj pierwsze w historii spotkanie dekanalne, którego gospodarzami byli misjonarze oblaci. O godzinie 19.30 rozpoczęła się konferencja ascetyczna, którą wygłosił ojciec duchowny – ks. Grzegorz Rencz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu. W słowie skierowanym do kapłanów podkreślał konieczność życia kontemplacyjnego oraz dbanie o wspólnotę kapłańską. Kontynuacją kazania była adoracja Najświętszego Sakramentu. Dla wielu spośród przybyłych była to okazja, aby po raz pierwszy zobaczyć, jak wygląda kaplica wewnątrz oraz jak wiele udało się do tej pory dokonać.

Po błogosławieństwie kończącym nabożeństwo, głos zabrał proboszcz miejscowej parafii. Ojciec Franciszek Bok OMI podziękował księżom za przybycie oraz za ogromną życzliwość, jakiej z ich strony doświadczamy.

Kontynuacją spotkania była kolacja odpustowa – wprawdzie wspomnienie św. Jana Pawła II przypada 22 października – ale wiele okoliczności skłaniało, aby spotkanie w duszpasterskim gronie zorganizować właśnie teraz. Dzięki temu była obecna cała miejscowa wspólnota zakonna, jak również 30 prezbiterów Dekanatu Opole.

(pg/oblaci.pl)