W zasadzie można powiedzieć, że każde wydarzenie czy święto, obchodzone w parafii pw. św. Jana Pawła II w Opolu, jest pierwsze. Niemniej jednak święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą atmosferę rodzinności i budowania wspólnoty. Zakonnicy z tymczasowego klasztoru w Opolu przeżywali swoją pierwszą wigilię.

Pasterkę o północy sprawowali wszyscy oblaci z opolskiego klasztoru. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii i przełożony wspólnoty zakonnej – o. Franciszek Bok OMI. W słowie wprowadzenia powitał wiernych i nawiązując do odgłosu dzwonów, które były słyszalne w całym Opolu, podkreślił historyczny wymiar celebrowanej Pasterki.

W homilii wskazał na działanie Boga, który przychodzi zawsze niespodziewanie, trochę burząc nasze plany i przyzwyczajenia – podobnie jak było w życiu Maryi, Józefa, pasterzy – ale przynosi ze sobą łaskę i nadaje naszemu życiu sens:

 

Zachęcał, aby przyjąć Boga do swojego życia, ponieważ pomoże nam odkryć i zrozumieć to, co już utraciliśmy, albo czego doświadczamy.

Parafia pw. św. Jana Pawła II w Opolu jest najmłodszą wspólnotą, w której duszpasterzują misjonarze oblaci. Wspólnota zakonna mieszka w wynajmowanym domu. Liczy czterech zakonników: proboszcza, kapelana szpitala i dwóch misjonarzy ludowych. Rozpoczęła się już budowa docelowego klasztoru, który ma stanąć w przyszłym roku.

 

(P. Gomulak OMI – oblaci.pl)